بدرد بخور

معنی لیدیز اند جنتلمن و ویژگی های یک لیدی و جنتلمن چیست ؟

در این مطلب قصد داریم معنی واژه های جنتلمن و لیدی را بررسی کنیم  . ابتدا به معنی و مفهوم جنتلمن میپردازیم و سپس سراغ لیدی میرویم !

 

جنتلمن کیست و ویژگی های یک جنتلمن چیست ؟

جنتلمن ( Gentleman) یا مرد مودب که در لغاتنامه‌های متعدد فارسی به معنی باشخصیت، باتربیت، باوقار و نجیب نیز ترجمه شده‌ است به فردی گفته می‌شود که همه قواعد اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی جامعه را رعایت کند.جنتلمن در واقع اصطلاحی با ریشهٔ لاتین است که در انگلیسی امروز برای اشاره به افرادی به کار می‌رود که دارای رفتاری مناسب و مؤدبانه باشد. همچنین ممکن است برای اشاره به دسته‌ای از مردان به کار رود، یا خودش می‌تواند نشانه‌ای از رعایت ادب در شخص گوینده باشد.جنتلمن در ریشهٔ خود به مردی از پایین‌ترین درجات اصالت در میان خانواده‌های اصیل انگلیسی اشاره داشت اما رفته‌رفته مردم از آن برای اشارهٔ مؤدبانه به هر فرد دارای تحصیلات که از خانواده‌ای شایسته بود استفاده کردند. همچنین جنتلمن تا حدی به فردی اطلاق می‌شد که درآمدی حاصل از دارایی‌ها، میراث یا منابع دیگر داشت و بنابراین می‌توانست بدون نیاز به کار کردن مستقل زندگی کند. با گذشت زمان دایرهٔ استفاده از آن گسترده‌تر شد و برای اشارهٔ مؤدبانه به هر مردی (مثلاً در عبارت Ladies and Gentlemen به معنی خانم‌ها و آقایان) به کار رفت.

این کلمه خیلی پیچیده است و لازم می‌دانیم درباره اینکه چرا و چگونه از آن استفاده می‌شود، کمی روشن سازی کنیم. باید بدانیم که تعریف امروزی جنتلمن چه اهمیتی دارد.
ما معتقدیم هر مردی اگر بخواهد، می‌تواند جنتلمن باشد اما این موضوع را نباید ساده تصور کرد. جنتلمن بودن یک مسیر است نه مقصد و هر مردی باید همیشه در تلاش برای جنتلمن بودن باشد. یک جنتلمن کسی است که ویژگی‌های زیر را دارد:
• جنتلمن یک آدم بی‌نقص نیست: احتمالا این مورد، مهم‌ترین ویژگی یک جنتلمن امروزی است. کلمه جنتلمن نباید یک ایده‌آل دور از دسترس تصور شود. طبیعت انسان را باید بیشتر مورد توجه قرار داد چرا که همه ما انسان‌ها همیشه می‌توانیم تصمیم بگیریم، قضاوت یا اشتباه کنیم. تفاوت موضوع اینجاست که یک جنتلمن خودش را کامل و بی نقص نمی‌داند و مسوولیت و مدیریت هرچیزی که می‌تواند کنترل کند مانند اعمال، دانش و رویکردش را برعهده می‌گیرد.

• کمال گرایی از خصوصیات یک جنتلمن است: کمال گرایی باعث می‌شود انسان‌ها تلاش کنند خودشان را با معیارهای بالایی که در نظر گرفته‌اند، مطابقت دهند. یک جنتلمن واقعی برای خودش معیارهای رفیعی در نظر می‌گیرد و همیشه تلاش می‌کند خودش را به این استانداردها نزدیک کند. این معیارها را در هرچه که او می‌خرد تا هر کاری که انجام می‌دهد می‌توان دید. او آنچه را از خودش می‌خواهد، از دیگران هم انتظار دارد.

• یک جنتلمن، لباس شایسته می‌پوشد: این ویژگی برای هیچکس عجیب و تازه نیست. یک آقای خوش پوش کسی است که به تناسب فصل، موقعیت و سبک شخصی خودش لباس می‌پوشد. لباس پوشیدن برای یک جنتلمن ربطی به پول ندارد بلکه انتخاب شایسته لباس و اکسسوری‌های همراه آن به تناسب مناسبت و سلیقه شخصی است. طریقه لباس پوشیدن یک آقا به خوبی نشان می‌دهد که به تاثیر ظاهر خودش واقف است و می‌داند طریقه لباس پوشیدن چه تاثیری بر اطرافیانش در جامعه دارد. طریقه لباس پوشیدن در محل کار یا در میهمانی، نشان دهنده احترامی است که جنتلمن برای میزبانش قایل است و اصلا برای خودنمایی یا تحریک حسادت دیگران نیست. لباس پوشیدن به خوبی سلیقه و شخصیت جنتلمن را نشان می‌دهد و از این رو مایه مباهات او می‌شود.

• یک جنتلمن آداب و رفتار مناسبی دارد: در این مورد با دیکشنری موافقیم. جنتلمن واقعی کسی است که دلیر، مودب و قابل احترام است. او در صحبت هایش از “لطفا” و “متشکرم” استفاده می‌کند. در صف منتظر می‌ماند تا نوبتش برسد و با دیگران همانطور که دوست دارند رفتار می‌کند. او در مکالمه‌های دو طرفه به همان اندازه‌ای که مخاطبش صحبت می‌کند، شراکت دارد.

• جنتلمن واقعی روشن فکر است: یک جنتلمن واقعی کسی است که هرگز فکر نمی‌کند نظرات و دانشش کامل و بی‌نقص است و کسی نمی‌تواند آن‌ها را مورد سوال قرار دهد. او همواره تلاش می‌کند یاد بگیرد و پذیرای ایده‌های جدید است. او از انتقادات سازنده استقبال می‌کند و به شکست‌هایش به عنوان راهی برای دستیابی به موفقیت و خودآگاهی نگاه می‌کند. او هرگز برای اثبات صحت گفتارش وارد بحث نمی‌شود بلکه می‌خواهد با نظرات دیگران آشنا شود و خودش را جای دیگران بگذارد تا بتواند نظرات مخالف خودش را درک کند.

• جنتلمن مطلع و جالب توجه است: این روزها همه در شلوغی زندگی روزمره غرق می‌شوند و به ندرت می‌توانند توجه هم را جلب کنند یا صحبت‌های جذابی داشته باشند. یک مرد جذاب به خوبی می‌تواند درباره موضوعات مختلف با دیگران صحبت کند. او به دنیای اطرافش علاقه‌مند است و تلاش می‌کند برای شخصیت سازی و همینطور لذت بردن از زندگی، دانش خودش را افزایش دهد. سرگرمی‌ها و نگرانی‌های شخصی‌اش به خوبی نشان می‌دهد به چه فعالیت‌هایی اهمیت می‌دهد.

• حرف و عمل یک جنتلمن با هم مطابقت دارند: ساده بگوییم یک جنتلمن واقعی کسی است که به قول‌هایی که می‌دهد و حرفهایی می‌زند متعهد است.

• یک جنتلمن محترمانه با دیگران رفتار می‌کند: وقتی می‌گوییم دیگران، منظور همه انسان‌ها اعم از بانوان، همکاران، مافوق‌ها و کارمندان امور مشتریان است. این موضوع نشان می‌دهد که یک جنتلمن عمیقا به برابری اعتقاد دارد. او هرگز ادعا نمی‌کند از آدم‌های پیرامونش بیشتر یا کمتر حق دارد. او همیشه با آدم‌هایی که کمتر از او از ثروت و دارایی برخوردارند، مهربان است. او هرگز فکر نمی‌کند که با پایین کشیدن دیگران می‌تواند موفق شود و به دنیا به چشم یک بازی مجموع-صفر نگاه نمی‌کند.

• یک جنتلمن به خوبی تفاوت بین تکبر و اعتماد به نفس را می‌داند: انسان مغرور کسی است که نظر خود را مهم‌تر و بالاتر از دیگران می‌داند. جنتلمن کسی است که به خودش و توانایی‌هایش صرفنظر از دیگران اطمینان دارد. یک آدم مغرور برای تایید لازم است همیشه برنده باشد اما جنتلمن از درون، خودش را تایید شده می‌بیند.

• یک جنتلمن از قدرت به درستی استفاده می‌کند: جمله معروفی درباره قدرت وجود دارد که می‌گوید ” قدرت، مسوولیت را به دنبال می‌آورد” و در مفهوم این جمله می‌توان به حقیقت وجودی یک جنتلمن پی برد. اگر جنتلمن در مسند قدرت باشد می‌کوشد به درستی از آن بهره ببرد و خودخواهانه از آن استفاده نمی‌کند. او قدرت را در راه انتقام، منفعت شخصی و یا از بین بردن حقوق دیگران بکار نمی‌برد.

• جنتلمن به دیگران اعتماد دارد مگر اینکه خلافش ثابت شود: اگرچه در دنیای امروز اعتماد به مردم سخت شده است، جنتلمن واقعی به دیگران اعتماد می‌کند مگر آنکه خلافش ثابت شود. کسی که شما را در راه تنها گذاشته شاید خبر بدی شنیده و مجبور شده شما را در نیمه راه ترک کند. اگر دوست شما تماس‌های تلفنی را جواب نمی‌دهد شاید به این دلیل است که خیلی کار دارد. یک جنتلمن واقعی سعی می‌کند درباره دیگران به سرعت نتیجه منفی نگیرد.
چرا تعریف جنتلمن مهم است؟

چون به این ترتیب برای آقایان یک معیار در نظر گرفته می‌شود که باید همیشه برای رسیدن به آن در تلاش باشند. جنتلمن بودن مقصد نیست بلکه هدف است و لازمه رسیدن به آن یک عمر تلاش برای بهبود شخصی، خودآگاهی و انگیزه است.بهترین دستاورد در این مسیر آن است که اطرافیان شما را یک جنتلمن بشناسند چرا که این عنوان فقط در صورتی تحقق می‌یابد که توسط دیگران به شما داده شود. ما از این عنوان در صحبت‌های روزانه زیاد استفاده می‌کنیم اما این عنوان فقط برای خطاب قرار دادن آقایان نیست بلکه این عبارت درواقع نشان می‌دهد ما واقعا چه کسی هستیم یا چه کسی می‌خواهیم باشیم.

به خانواده لیدی و جنتلمن ها بیپوندید !

 

لیدی کیست و ویژگی های یک لیدی چیست ؟

لیدی ( lady ) در لغتنامه ها به این معانی ترجمه شده است : (در مخاطب قرار دادن و ادای احترام) بانو، خاتون، زن بلندجاه، خانم اشرافی، علیامخدره، زنانه، ویژه ی خانم ها، کدبانو، خانه دار، همسر لرد، (عامیانه) معشوقه و حضرت مریم . این لغت امروزه به معنی خانم با شخصیت است . در ادامه بررسی میکنیم که چطور یک لیدی یا خانم با شخصیت شویم :

۱افراد را به یکدیگر معرفی کنید

اگر در هنگام صحبت با شخصی هستید، و فرد دیگری از راه می رسد، شخصی را که با او صحبت می کردید را به فرد تازه وارد معرفی کنید.

در دنیای تجارت، افراد را بر اساس مقام و رتبه هایشان به یکدیگر معرفی کنید. برای مثال در ابتدا باید رئیستان را به همکار تازه وارد خود معرفی کنید و در ادامه بالعکس این کار را انجام دهید. توجه کنید که مشتریان همیشه مقام بالاتری دارند و بدون در نظر گرفتن نام و منصب آن ها، باید در ابتدا معرفی شوند.

فقط به گفتن نام شخص بسنده نکنید و کمی از جزئیات را هم بازگو کنید، مثلا می توانید از حوزه کاری او و اینکه چگونه با یکدیگر آشنا شده اید هم صحبت کنید.

۲لطفا و متشکرم فراموش نشود!

هر زمانی که شخصی لطفی به شما کرد و یا کاری هر چند کوچیک برای شما انجام داد، از او تشکر کنید. این کار نشان می دهد که شما قدردان زحمات او بوده اید.

اگرچه شاید این کلمات کلیشه ای شده باشند، ولی نگفتن آن ها به دور از ادب است.

از کسانی که برای شما هدیه خریده اند تشکر کنید، همچنین می توانید یک کارت برای تشکر از آن ها بنویسید و به آن ها هدیه دهید.

بعد از شرکت در یک مهمانی و یا مراسم خاص از میزبان تشکر کنید. می توانید با او تماس بگیرید و یا پیامی برای او بفرستید.

بیش از حد از این کلمات هم نباید استفاده کرد، مثلا اگر در یک رستوران، گارسون میز شما را مرتب کرد و غذا را سرو کرد و در لیوان مخصوص به شما نوشیدنی ریخت نیازی نیست که بعد از هر کدام از این کارها از او تشکر کنید، می توانید پس از اتمام کارهایش یک بار از او تشکر کنید.

دلیل تشکر خود را هم توضیح دهید. مثلا به دوستتان بگویید ازینکه مرا درک کردی واقعا ممنونم، این کار برای من خیلی ارزشمند است.

۳نه گفتن را یاد بگیرید

مودب بودن به این معنا نیست که اجازه دهید دیگران از شما سو استفاده کنند، یاد بگیرید در چه موقعیت ها و به چه افرادی نه بگویید.

اگر شخصی به شما سیگار و یا الکل پیشنهاد کرد و شما علاقه ای نداشتید، تشکر کنید و نه بگویید. اگر بر خلاف میل خود عمل کنید نشان می دهد که شما خیلی راحت تحت تاثیر دیگران قرار می گیرید.

۴به روز باشید

یک بانوی با شخصیت باید بتواند به راحتی صحبت کند و تپق نزد و از اطلاعات به روز برخوردار باشد. برای این کار نیاز نیست شما تحصیلات بالای علمی داشته باشید و یا کلاس های بخصوصی بروید، بلکه باید مطالعات خود را در زمینه های دلخواهتان افزایش دهید.

اگر به دانشگاه نمی روید، می توانید کتاب بخوانید و یا روزنامه ها و سایت های معتبر را دنبال کنید.

۵طرز نشستن و ایستادن خود را اصلاح کنید

مستقیم نشستن و راه رفتن از نشانه های یک بانوی جذاب است. درست ایستادن برای کمر و ستون فقرات شما نیز خیلی بهتر است، می توانید با انجام یک سری از حرکات مستقیم راه رفتن را تمرین کنید. شما مخاطبان هاو کن یو می توانید با گذاشتن یک کتاب بر روی سر، طول خانه را راه بروید و مواظب باشید که کتاب نیفتد، با این کار شما هم حواس خود را بر روی راه رفتن متمرکز می کنید و هم مستقیم راه رفتن را می آموزید.

۶به دیگران احترام بگذارید

زمانی که با شخصی صحبت می کنید، تمام توجه خود را به او معطوف کنید و به او نگاه کنید. البته به کسی خیره نشوید و با تکان دادن سر نشان دهید که حرف های او را متوجه شدید و موافق هستید.

یک بانوی با شخصیت بودن فقط به معنای این نیست که رفتارهای بیرونی تان را اصلاح کنید بلکه باید از درون هم رفتار خود را تغییر دهید.

صحبت های دیگران را قطع نکنید.

به دیگران کمک کنید. مثلا به یک فرد مسن کمک کنید که وسایلش را جا به جا کند و یا به سازمان های حمایت از افراد بی خانمان و سایر خیریه ها کمک کنید.

۷دلربا باشید

یک بانوی جذاب، در گوشه ای ساکت و بی حرکت نمی نشیند. او با افراد دیگر صحبت می کند، و کمی هم عشوه گری می کند.

اگر عشوه گری بلد نیستید، در ابتدا با یک لبخند شروع کنید. به شخصی که با او در حال صحبت هستید لبخند ملیحی بزنید و به جای اینکه بگویید کفش های زیبایی دارید، بگویید من فکر میکنم که شما طرفدار مد هستید.

۸ناسزا، پرخوری و الکل! هرگز!

یک بانوی جذاب بودن نیازمند کنترل امیال خود است. کنترل احساسات و خواسته های خود نشان می دهد که شما از قدرت بالایی برخوردار هستید و بر روی خود و خواسته هایتان تمرکز دارید.

۹در مهمانی ها مودب باشید

اگر به خانه ی شخصی دعوت شدید، اجازه دهید صاحب خانه به شما بگوید که کجا بنشینید و کجا کیف و لباس هایتان را در بیاورید.

۱۰آرام و خونسرد باشید

زمانی که عصبانی و ناراحت هستید به کسی طعنه و زخم زبان نزنید. آرام باشید و خود را کنترل کنید. این کار باعث می شود که در عصبانیت چیزی نگویید که بعدا پشیمان شوید.

مثل یک بانوی جذاب لباس بپوشید
۱۱بهداشت شخصی خود را حفظ کنید

این کار باعث می شود که ظاهری آراسته تر داشه باشید.

روزانه حمام بروید. اگر نمیخواهید که موهایتان را هر روز بشویید، از یک کلاه حمام استفاده کنید و بدن خود را بشویید.

دندان های خود را صبح و شب، مسواک کنید. این کار سلامت دهان و دندان شما را تضمین می کند.

دئودورانت استفاده کنید.

۱۲لباس زیبا بپوشید

با توجه به مناسبات، سن، اندام، رنگ پوست صورتتان بهترین لباس را انتخاب کنید. سعی کنید لباسی که کاملا به برازنده تنتان است را برگزینید.

لباس های کمتری بخرید، ولی اجناس با کیفیت تر و بادوام تری بخرید.

لباس سایز خودتان خریداری کنید.

نیاز نیست همیشه کفش پاشنه بلند بپوشید، کفش راحت ولی زیبایی را انتخاب کنید.

لباس مناسب لباسی است که ایرادات اندام شما را می پوشاند و نه اینکه صرفا چون لاغر هستید، باید لباس جذب بپوشید. لباس های چسبان، همیشه اندام را زیباتر نشان نمی دهند.

۱۳لباس هایتان را تمیز نگه دارید

لباس هایتان را بشویید و حتما اتو کنید. این کار نشان از نظم شما در پوشش است.

۱۴اعتدال را رعایت کنید

نیاز نیست لباس های بسیار باز و یا آرایش غلیظ استفاده کنید. چرا که این کار نشان می دهد شما فقط برای جلب توجه آقایان لباس پوشیده اید. سعی کنید از یک متعادل سازی ساده و یا کانتورینگ استفاده کنید تا نواقص صورتتان را بپوشانید.

مثل یک بانو غذا بخورید
۱۵صبر داشته باشید!

در رستوران منتظر بمانید که غذای تمام افراد را سرو کنند و بعد غذا خوردن را شروع کنید. در مهمانی ها نیز صبر کنید تا میزبان شروع کند و بعد از او غذا خوردن را شروع کنید.

۱۶در هنگام غذا خوردن صحبت نکنید

نه تنها این کار بی ادبانه ای است بلکه باعث کور شدن اشتهای دیگران نیز می شود.

در هنگام غذا خوردن، لب های خود را با دستمال پاک کنید.

۱۷در موقع نیاز، عذرخواهی کنید

اگر نیاز دارید که از سر میز بلند شوید، عذرخواهی کنید و به دستشویی بروید.

۱۸از موبایل استفاده نکنید

در رستوران و مهمانی از موبایل خود در هنگام غذا خوردن استفاده نکنید مخصوصا زمانی که در کنار شخصی هستید که غذا را آماده کرده است.

گوشی خود را خاموش یا بی صدا کنید.

۱۹آرنج خود را روی میز نگذارید

در هنگام غذا خوردن، آرنج خود را روی میز نگذارید. تنها در زمانی که غذا سرو نشده است، و یا پیش غذا میخورید میتوانید آرنج خود را روی میز قرار دهید.

۲۰غذا را تکه تکه کنید

این کار نه تنها برای سلامتی تان بهتر است، بلکه باعث می شود هر تکه غذا را بیشتر بجوید. همینطور اگر کسی از شما سوالی پرسید بعد از جویدن غذایتان می توانید به سوال او پاسخ دهید.

۲۱دستتان را دراز نکنید

اگر نمک یا سالاد در کنارتان نیست، از شخص دیگری بخواهید که آن ها را به شما بدهد.

۲۲از دستمال استفاده کنید

دستمال بردارید، و انگشت ها و لب هایتان را تمیز کنید.

۲۳تشکر کنید

در رستوران از گارسون تشکر کنید. در مهمانی ها نیز از میزبان تشکر کنید و از غذا تعریف کنید

منابع :

ویکی پدیا

چی بپوشم

هو کن یو

با هولدر پیراهن به خانواده جنتلمن ها بپیوندید!

این هولدر ، پیراهن شما را محکم نگه داشته و از بیرون زدگی پیراهن از شلوار جلوگیری میکند

با هولدر پیراهن در میتینگ بعدی متفاوت ظاهر شوید

۳۰ درصد تخفیف ویژه + پست رایگان به سراسر کشور با خرید از سایت آی وی هولدرز (دارای نماد اعتماد)

www.iv-holders.irدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *